duyuru Güncel Duyurular!
Flatcast Tasarım Kampanyaları!.... Flatcast Tasarım Detayları!....
bilgi mybb

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Windows kurtarma USB diski oluşturun!
Konudaki Cevap Sayısı
0
Konuyu Açan Kişi
EFSANE UyGaR
Görüntülenme Sayısı
1223
Yeni Yorum Gönder 
 
Windows kurtarma USB diski oluşturun!
Yazar Konu
EFSANE UyGaR
Çevrimiçi

**********

Yorum Sayısı: 28,986
Üyelik Tarihi: 29-03-2012
Yorum: #1
dikkat Windows kurtarma USB diski oluşturun!
PC'niz çöktüğünde yardımınıza koşacak bir USB
kurtarma belleği oluşturmayı bu yazımızda anlatıyoruz!

[Resim: pK3tR.jpg]

Windows'u açamadığınız zamanlarda çok işinize yarayacak bir USB kurtarma diskini nasıl oluşturabileceğinizi bu makalemizde anlatıyoruz

Bilgisayarımızın çökmesi, hepimizin en kötü rüyalarından bir tanesi. Çöken bir bilgisayarı kurtarmak, uzun ve zor bir işlemolabiliyor. Windows'un iyi bir özelliği ise sadece bir yükleme diski ile onu onarabilmeniz.

Ancak üreticiler, PC'nizin yanındaher zaman bir Windows CD'sisağlamayabiliyorlar. Bu nedenle sisteminiz çöktüğünde işiniz zorlaşabiliyor.

Windows'daki bir işlev sayesinde yükleme CD'sinin işlevini gören bir kurtarma diski oluşturmanız mümkün. Varsayılan olarak bunu yapmak için bir boş CD kullanabilirsiniz. Ancak CD'ler çizilmeye ve bozulmaya açıklar ve gerektiğinde onları bulmak da sorun olabiliyor. Ancak bunun da üstesinden gelmeniz mümkün. Bir USB flaş diskini Windows 7 kurtarma diski olacak şekilde kullanabilirsiniz.

[Resim: zIp5e.png]

USB kurtarma çubuğunuzu oluşturmadan önce bir kurtarma diskioluşturmanız gerekiyor. Bunu iki yoldan yapabilirsiniz. Birincisi Windows'daki ilgili aracı kullanarak diski gerçekten yazmak. Başlat düğmesine basın, Onarım yazın, sistem onarım diski seçeneğini seçin. Boş bir disk yerleştirin. İşlem birkaç dakika sürebilir.

ISO imajını indirin
Hangi yöntemi seçerseniz seçin, bir ISO disk imajı indirmeniz gerekiyor. [Linkleri görmek için üye olmalısınız. ÜYELİK >>> gidin ve sisteminize uygun imaj dosyasını indirin. ISO dosyasını indirmek için bir torrent uygulamasına ihtiyacınız olacak.

Sıra CD imajını USB belleğe yazmaya geldi. Öncelikle biçimlendirmeye hazır bir USB belleğe ihtiyacınız var. ISO dosyası 100MB olduğundan sıradan 512MB'lık bir USB bellek yeterli olacaktır.

USB belleği PC'nize bağlayın, 'Başlat'a basın ve arama kutusuna cmdyazın. Sonuçlar arasındancmd.exe'ye sağ tıklayın ve "Yönetici olarak çalıştır"ı seçin.

[Resim: UxZSq.jpg]

USB belleğinizi boot edebilir hale getirdikten sonda, boot CD'sindeki üç klasörü USB belleğe kopyalayın

Şimdi USB sürücünüzübölümleyerek güçlü bir kurtarma diski haline getireceğiz. Komut satırı açıldığında, diskpart yazın ve Enter'a basın.

Şimdi list disk yazarak mevcut disklerin bir listesini görüntüleyin. Diskler sayısal sırada, her bölümü, CD, USB bağlantısı, eSATA disklerini göstercek şekilde listelenecektir.

Boyut sütununa bakarak hangisinin USB belleğiniz olduğunu bulun ve diskin numarasını aklınızda tutun.disk # yazarak diski seçin (# işaretini disk numarası ile değiştirin). Sonraki adımda diski biçimlendireceğiz, böylece Windows onu boot edebilir bir disk olarak görebilecek.

Bunun için komut satırında clean yazın ve Enter'a basın. Şimdi create partition primary yazın ve Enter'a basın, ardından select partition 1 yazın ve Enter'a basın.

Şimdi format fs=ntfs yazarak USB sürücünüzdeki dosya sistemini sonlandırın. Bu işlemin tamamlanması birkaç saniye sürebilir. ŞimdiASSIGN ve EXIT yazarak işlemi tamamlayın. USB diskiniz hazır olduğunda diski önceden yazdıysanız, sürücünüze yerleştirin ve içeriğine göz atın.

CD'de üç klasör göreceksiniz. Bunları CD'den USB sürücüye sürükleyin ve ardından güvenli bir şekilde çıkartın. ISO dosyası indirmeyi seçtiyseniz, bu dosyayı açmanız gerekiyor. Bunun için 7-ZipveyaWinRAR'ı kullanarak klasörleri makinenizdeki yeni bir klasöre kaydedebilirsiniz.

Dosyaları yerleştirdikten sonra bu klasöre gidin ve hepsini USB sürücünüze kopyalayın.

[Resim: ozih4.png]

İlk boot cihazını BIOS ayarlarınızdan USB diski olarak değişrin

USB'den boot etmeyi etkinleştirin
USB kurtarma diskiniz hazır, ancak gerçekleştirmeniz gereken bir görev daha kaldı. PC'niz, önceden belirlenmiş, hangi cihazdan boot edeceğini söyleyen bir açılış sıralamasına sahiptir. Normalde bu sırada ilk olarak CD-ROM bulunur, onun ardından ise sabit disk gelir. USB disklerden boot seçeneği ise normalde kapalıdır.

BIOS ekranına erişmek için PC'nizi ilk açtığınızda Del tuşuna basın. Bu tuş bazı üreticilerde F1, F2 veyaF12 de olabilir. Bu tuşun hangisi olduğunu ekranda görebilirsiniz.

BIOS yüklendiğinde USB'den boot etmek ile ilgili seçeneği arayın. Bu seçenek 'External device' olarak da adlandırılmış olabilir. Seçeneği etkinleştirin. Gerekiyorsa USB sürücüsünün boot önceliğini, sürücüyü listede en yukarı taşı değiştirin.

[Resim: joT9z.jpg]

Artık işler yolunda gitmediğinde imdanınıza yetişecek bir kurtarma diskiniz var

Ancak USB'den boot etme özelliğini açtığınızda şöyle bir dezavantajmeydana gelebilir: Boot edebilir olmayan bir USB disk PC'nize takılıyken onu açtığınızda PC'nizin kafası karışarak açılmayabilir. Bu durumda USB diski çıkartarak PC'nizi tekrar açın.

Kurtarma paketi
USB diskinizi hazırladınız ve PC'nizi onu tanır hale getirdiniz. Artık birşeyler yolunda gitmediğindegüvende olacaksınız.

Herhangi bir çökme sorunu yaşadığınızda, USB diskinizi PC'nize bağlayın ve PC'nizi bu diskten başlatın. Bir takım onarma seçenekleri ekrana gelecektir.

Mutluluğun Resmini Çizemem Ama?
Acının Heykelini Bile Dikerim...!
05-02-2012 18:49
kullanıcının web sitesini ziyaret et kullanıcının tüm mesajlarını bul
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
dikkat Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır? Windows Xp EFSANE UyGaR 2 1,274 07-29-2013 0:10
Son Yorum: By SeRVeT
Video Windows XP 2014'de Emekli Oluyor RepLecK 2 1,061 05-03-2013 17:15
Son Yorum: By SeRVeT
dikkat Acronis True Image Server For Windows ile Format Atmaya Son EFSANE UyGaR 4 1,683 02-19-2013 10:56
Son Yorum: By SeRVeT
dikkat Programsız Windows Live Messenger Çoklu Oturum Açma EFSANE UyGaR 0 1,306 05-02-2012 19:23
Son Yorum: EFSANE UyGaR
dikkat Windows Media Player: Arka Plan Resmini Değiştirmek EFSANE UyGaR 0 1,501 05-02-2012 18:55
Son Yorum: EFSANE UyGaR

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi