duyuru Güncel Duyurular!
Flatcast Tasarım Kampanyaları!.... Flatcast Tasarım Detayları!....
bilgi mybb

Konu Bilgileri
Konu Başlığı
Photoshop | Maskeleme ve Kanallar
Konudaki Cevap Sayısı
2
Konuyu Açan Kişi
HeRSeYiM
Görüntülenme Sayısı
1456
Yeni Yorum Gönder 
 
Photoshop | Maskeleme ve Kanallar
Yazar Konu
HeRSeYiM
Çevrimiçi

**********

Yorum Sayısı: 53,551
Üyelik Tarihi: 21-07-2013
Yorum: #1
turkiye Photoshop | Maskeleme ve Kanallar
Photoshop | Maskeleme ve Kanallar
Maskeler, üzerinde çalıştığımız resmin belirli bölümlerini izole ederek bu bölümlerin korunmasını sağlar. Seçimi temel alan bir maske oluşturduğunuzda, seçili olamayan alan yapılan düzenlemelere karşı maskelenir ya da korunur. Oluşturulması uzun süren seçimleri maske kullanarak kaydedebilir, daha sonra aynı seçimleri tekrar kullanabilirsiniz. Ayrıca, diğer karmaşık düzenleme işlemleri için de (resimde renk değişikleri yapmak ya da filtre efektleri oluşturmak gibi) maskelerden faydalanabilirsiniz.[...]

Photoshop'ta, Quick mask olarak adlandırılan geçici maskeler oluşturabilir, ya da sürekli maskeler oluşturarak bunları alpha kanalları adıyla bilinen özel gri tonlu kanallar şeklinde saklayabilirsiniz.

Bir Quick Mask Oluşturmak
Quick Mask modunu kullanarak bir seçim sınırını geçici bir maskeye, sonraki bölümlerde de bu geçici Quick Mask'ı tekrar bir seçim sınırına dönüştürebiliriz. Bir Quick Mask'ı daha kalıcı olan bir alpha kanalı maskesi olarak kaydetmezseniz, seçime çevirdiğinizde bu geçici maske kaybolacaktır.

Resmimizin bir bölümünü seçelim. Sonra araç kutusundaki Quick Mask düğmesine basalım. Quick Mask moduna geçtiğimizde, seçim dışında kalan alanı maskelemek ve korumak için kırmızı bir örtü belirecektir. Sadece görünür ve seçili olan ve korunmayan alanda değişiklik yapabiliriz.

Masklenen alanın bazı bölümlerini silerek ya da bu alana yeni bölümler ekleyerek düzenleyeceğiz Quick Mask'ta değişiklik yapmak için Paintbrush aracını kullanacağız. Quick Mask modundaki bütün düzenlemeleri resim penceresinde yapacağız.

Photoshop Quick Mask modunda otomatik olarak Grayscale moduna geçer. Ön plan rengi siyaha, arka plan rengi de beyaza döner. Quick Mask modunda boyama ya da düzenleme araçlarını kullanırken aşağıdaki prensipleri aklınızdan çıkarmayın.


Beyaz renkle boyamak maskeyi(kırmızı örtü) siler ve seçilen alanı büyütür.

Siyah renkle boyamak maskeyi(kırmızı örtü)boyunu büyütür ve seçilen alanı küçültür.

Maskelenmiş Alanların Silinerek Seçim Alanın Büyütülmesi
Şimdi beyaz renkle boyayarak seçili alanı büyüteceğiz. Bu işlem maskenin bir kısmını silecektir. Ön plan rengini beyaz yapmak için Set Foreround Color ve set Background color seçim kutularının üst köşesinde bulunan Switch Foreground and Background Colors simgesine tıklayın. Paintbrush aracını seçin. Ortaboy bir fırça seçin. Oluşturduğunuz Quick mask'ı düzenlerken zaman zaman resmimizin görüntüsünü büyütüp küçültmemiz gerekecektir. Paintbrush aracını kullanarak seçtiğimiz alana yakın olan kırmızı alanları boyamaya başlayın. Beyaz renkle boyadığımız alanlar silinecektir. İstenmeyen alanları boyuyorum diye endişilenmeyin. Daha sonra resmin gereken alanlarını maskeleyerek düzeltme yapabiliriz. Silmek istediğimiz bütün kırmızı alanları sildikten sonra Quick mask'inizi tekrar bir seçim olarak görmek için Standart moda geçebilirsiniz.

Bir seçimin Maske olarak kaydedilmesi
Seçilen bir bölümü bir alpha kanalı olarak kaydedeceğiz. Böylece uzun süren bu çalışmalarımız boşa gitmeyecek ve aynı seçimi daha sonra tekrar kullanabileceğiz.

Quick mask'lar geçici maskedir. Seçimlerini iptal ettiğinizde kaybolurlar. Bununla birlikte, herhangi bir seçimi bir alpha kanalında maske olarak kaydetmek mümkündür. Alpha kanallarını bilgilerin saklanabileceği depolar olarak düşünün. Bir seçimi maske olarak kaydettiğinizde Channels paletinde yeni bir alpha kanalı oluşur. ( Bir resimde bütün renk ve alpha kanallları dahil olmak üzere en fazla 24 kanal olabilir.) Bu maskeleri aynı ya da farklı resimde tekrar kullanabiliriz.

Channels paletinde, resminizin(varsayılan olarak) renk bilgisi kanallarına (RGB resmi için bütün renklerin bulunduğu bir ön izleme kanalı ve kırmızı,yeşil, mavi kanalları için ayrı bir kanal) sahip olduğunu göreceksiniz.

Bir seçimi kaydetmek için Select -> Save Selection komutuna gireceğiz. Karşımıza çıkan kutuda geçerli dosyamızın adı ve Channel açılır menüsünde de varsayılan olarak New yazısını göreceksiniz. Varsayılan ayarları kabul etmek için OK diyelim. Channals paletinin en altına Alpha 1 isimli yeni bir kanal eklenecektir. Bütün yeni kanallar orijinal resimle aynı boyutlara ve pixel sayısına sahiptir. Bu yeni kanalın adını daha sonra değiştireceğiz.

Kanalları tek tek inceleyin. Görünür hale getirmek için ya da gizlemek için kaanalın soluındaki göz simgesini tıklayın. Birden fazla görünür getirmek ya da gizlemek için , fare imlecini paletteki göz simgesinin bulubduğu sütun boyunca sürükleyin.

Alpha kanallarını silebilir, yenilerini ekleyebilir ve Quick Mask'lerde olduğu gibi boyama ve düzenleyebilirsiniz. Ayrıca her bir kanal için ad, renk, mask seçeneği ve Opacity değeri (resmin değil kanalın önizlmesi üzerinde etkilidir.) belirleyebilirsiniz.

Kanallarla katmanları birbirine karıştırmamak için, kanalları resmin renk ve seçim bilgilerinin, katmanları da boyama ve efektlerin saklandığı bölümler olarak düşünebilirsiniz. Bütün renk kanallarını ve yeni alpha maske kanalını birlikte görüntülerseniz, resim penceresinin görüntüsü daha çok Quick Mask modundakine (seçim maskelendiğinde kırmızı örtü görünürken) benzeyecektir. Şimdi bu maske kanalını başka bir yöntemle düzenleyeceğiz.

Kanalları incelemeyi bitirdikten sonra Channaels paletinde RGB kanalının yanında yer alan göz simgesine tıklayın. Tekrar bütün kanallar birarada görüntülenecektir. Kanalı yeniden adlnadırmak için Channels paletindeki Alpha 1 kanalına çift tıklayın. Channels Options penceresine yeni adını girip, ok deyin.

Maskenin Düzenlenmesi
Şimdi maske kanalını düzenlyerek seçimi düzelteceğiz. Seçimi yaparken küçük alanlar gözünüzden kaçabilir. Kaydettiğiniz seçimi bir kanal maskesi olarak görüntülemeden bu hataları göremeyebiliriz.

Bir kanal maskesini düzenlerken Quick mask modunda olduğu gibi çoğu boyama ve düzenleme aracını kullanabiliriz. Bu kez maskeyi gri tonlu bir resim olarak görüntüleyecek ve düzenleyeceğiz. Çalıştığımız kanal dışındaki tüm kanalları kapatalım. Sadece kanalımız seçili halde iken, resim penceresinde kanalımıza ait seçimin siyah beyaz bir maskesi görüntülenecektir.

Seçili kanaldaki alan üzerinde siyah ya da gri benekleri bulun. Şimdi seçilen alanı büyütmek için bu benekleri beyaza boyayarak sileceğiz.

Beyaz renkle boyamak maskeyi siler ve seçilen alanı büyütür.
Siyah renkle boyamak maskenin boyunu büyütür ve seçilen alanı küçültür.
Gri değerleri ile boyamak, boyamada kullanılan gri seviyesiyle orantılı olarak opaklığı değiştirerek maskeyi büyütür ya da küçültür.

Channals paletinde ilgili kanalı seçelim, Ön plan renginin beyaz, arka plan renginin siyah olduğundan emin olun. Sonra da Brushes paletinden küçük bir fırça seçin ve siyah ya da gri tüm benekleri boyayın. Kanalın siyah alanında herhangi bir beyaz nokta görürseniz, ön plan rengini siyah yapın ve bu beyazlıkların üzerini boyayın. Siyahla boyarken maskelenmiş alanı büyüttüğünü ve seçim alanını küçülttüğünüzü unutmayın.

Kısayol Tuşlarıyla Seçimin Yüklenmesi
Bir alpha kanalındadeğişiklik yaptıktan sonra ya da daha önce kaydetmiş olduğunuz bir seçimi kullanmak isterseniz, bu seçimi resminize yükleyebilirsiniz. Kaydedilen bir seçimi kısayol tuşları ile yüklemek için, Channels paletini kullanarak aşağıdaki işlemlerden birini uygulayın.

Alpha kanalını seçin. Paletin altındaki Load Channels As Selection düğmesine tıklayın. Sonra da paletin üst tarafında yer alan kompozit(birleşik) renk kanalını seçin.

Ctrl tuşuna basılı tutarak yüklemek istediğiniz seçimin bulunduğu kanala tıklayın.

Maskeyi mevcut seçime eklemek isterseniz, Ctrl + Shift tuşuna basılı tutun ve ilgili kanala tıklayın.

Maskeyi mevcut seçimden çıkartmak isterseniz, Ctrl + Alt tuşuna basılı tutun ve ilgili kanala tıklayın.

Maskenin Seçim Olarak Yüklenmesi ve Bu Seçimdeki Ton Dengesinin Ayarlanması
Şimdi bir kanal maskesini bir seçim olarak yükleyeceğiz. Kanal maskesi, bir seçim yüklendikten sonra bile Channels paletinde saklanır. Yani bu maskeyi istediğiniz zaman tekrar kullanabilirsiniz. Channels paletinde RGB önizleme kanalını tıklayarak resmin tamamı görüntüleyin. Select --> Load Selection komutunu seçin ve ok deyin. Image --> Adjust --> Auto Levels komutunu seçin. Seçimdeki renklerin ton dengesi otomatik olarak ayarlanacaktır.

Auto Levels her kanaldaki en koyu ve en açık pikselleri siyah ve beyaz olarak tanımlar ve ortalama piksel değerlerini orantılı olarak dağıtır.

Resmin Dekupe Edilmesi (Extract)
Biraz daha zor seçimler yapmak için farklı bir maskeleme ve seçim aracı olan Extract komutunu kullanacağız. Extract komutu, bir önplan nesnesini arka plandan ayırmak için daha gelişmiş bir yöntem sunar. Bu yöntemle saçaklı, karmaşık ya da kenarları kolayca tanımlanamayan nesneleri bile fazla uğraşmadan arka plandan ayırmak mümkündür.

Nesnenin Arka Plandan Ayrılması
Farklı resimlerdeki bir araya getirirken beklenmedik sonuçlarla karşılaşmamak için, aynı çözünürlüğe sahip resimler kullanmanız ya da resimlerin resimlerin çözünürlükleri farklı ise, önce çözünürlükleri dengelememiz gerekir.

Örneğin, orijinal resmin çözünürlüğü 72 Dpi ise ve 144 Dpi'lık çözünürlüğe sahip bir resimdeki bir öğeyi bu resme eklediğinizde, eklenen öğe diğerinin iki katı kadar piksele sahip olduğu için orijinal resmin iki katı büyüklükte olacaktır.

Image --> Extract komutunu seçin. Extract iletişim kutusu ekrana gelecektir. Kutuda yer alan Edge Highlighter aracının seçili olduğunu görecekseniz.

Bir nesneyi dekupe etmek için önce Extract iletişim kutusu kullanarak nesnenin kenarları vurgulanır. Sonra nesnenin iç kısmı tanımlanır ve dekupe (Extration) oluşturulur. Dekupe işlemi uygulandığında arka plan silinerek saydam bir hale gelir ve sadece dekupe edilen nesne kalır. Brush size kutusuna 20 yazın. Kenarları önce büyük bir fırça kullanarak kaba hatlarıyla vurgulamak, sonra da küçük bir fırçayla düzeltmler yapmak en kolayıdır. Yanlışlıkla istediğinizden daha büyük bir alanı vurgularsanız, iletişim kutusundan Eraser aracını seçin ve önizleme penceresini kullanarak vurguladğınız bölümün üzerine sürükleyin. Exract iletişim kutusundan Fill aracını seçin. Sonra da nesnenin iç kısmını tıklayarak bu bölümü doldurun. Dekupe önizlemesini oluşturmadan önce nesnenin iç kısmını tanımlamanız gerekir. Varsayılan dolgu renginin (parlak mavi), vurgulama rengi (yeşil) ile oluşturduğu kontrast oldukça belirgindir. Resmin renkleriyle aralarında daha belirgin bir konstrast oluşturmak isterseniz, Extract iletişim kutusundaki Highlight ve Fill menülerini kullanarak bu iki rengi de değiştirebiliriz. Dekupe edilen resmi görmek için Preiew düğmesine tıklayın. Önizleme görüntüsünü büyütmek için zoom aracını seçin ve önizleme penceresinin içine tıklayın.

Extract iletişim kutusundaki Show menüsünü kullanarak orijinal (original) ve dekupe edilmiş (extracted) görüntü arasında geçiş yapın.
Dolguyu silmek için doldurduğunuz alanı Fill aracı ile tıklayın.
Extract iletişim kutusundaki Eraser aracını seçin ve istenmyen bir vurgulama çizgisini imleci üzerine sürükleyerek silin.
Vurgulama dolgu renklerini görmek için Show Highlight ve Show Fill kutularına onay imi koyun. Bu kutulardaki onay imini kaldırarak vurgulama ve dolgu renklerini gizleyebilirsiniz.

Resmin Karmaşık Bir Bölümünün Dekupe Edilmesi
Image --> Extract komutunu seçin. Extract iletişim kutusunda Force Foreground kutusuna onay imi koyun. Burada, seçime temel oluşturacak rengi seçerek işe başlayacağız. Force Foreground yöntemi, tek renkli ya da tek renkli sayılabilecek nesnelerde en iyi sonucu verir. Extract iletişim kutusundaki Eyedropper aracını seçin ve ön plan rengi olarak kullanacağımız rengi örneklemek için bir yere tıklayın. Extract iletişim kutusundaki Edge Highlighter aracını seçin. Brush size sürgüsünü kullanarak ya da klavyeden bir değer girerek büyük bir fırça seçin(20,30 gibi).

Koyu renkli zemin üzerine gelen kısımlarını vurgulayın. Sonra imleci sürükleyerek alt kısmını tamamen vurgulayın. Vurgunun boşluk bırakılmadan yapılması gerekmektedir. Extract iletişim kutusundaki Display menüsünden Black matte'i seçin. Black matte, açık renkli seçimlerde iyi kontrast oluşturur. Koyu renkli bir seçim için, Gray ya da White Matte deneyin. None seçeneği saydam bir arka plan önünde gösterir. Dekupe edeceğeniz nesneyi görüntülemek için Preview düğmesine tıklayın ve Ok diyerek çıkın

Maskelenmiş Seçime Bir Filtre Efektinin Uygulanması
Channels paletindeki ilgili kanalın altındaki Load Channel As Selecetin düğmesinin üzerine sürükleyin. Kanal resme yüklenecektir. Bunu korumak ve arka plan üzerinde çalışmak için seçimi ters çevireceğiz. Selecet --> Inverse. Filter --> Artistic --> Colored Pencil. Filtreyi uygulmadan önce buradaki sürgülerle oynayarak resimdeki değişikleri izleyin.

Degrade Maskesi Oluşturmak
Maskede gizlenen alanlar için siyah, seçilenler için beyaz kullanmak yerine, kısmı saydamlığı göstermek için gri gölgeleriyle de boyayabilirsiniz. Bu bölümde kanallardan birine degrade (siyahtan girye ve beyaza) ekleyecek ve degradedeki siyah, beyaz ve gri saydamlık seviyelerinin resmi nasıl etkilediğini görmek için seçimi bir renkle dolduracağız.

Channels paletinde paletin alt kısmında yer alan Create New Channel düğmesine tıklayarak yeni bir kanal oluşturun. Alpha 1 olarak adlandırılan yeni kanal Channels paletinin en altında belirecektir. Diğer kanallar gizli durumdadır. Yeni kanalı çift tıklyarak ismini değiştirelim. Gradient aracını seçelim.Araç seçeneklerinden Buradan Black ve White'ı seçin. Degradenin düşey dogrultuda olması için Shift tuşuna basılı tutun ve gradient pencesinin üst kısmından alt kısmına doğru sürükleyin. Değrade kanala uygulanacaktır.

Şimdi de degradeyi bir seçim olarak yükleyecek ve buı seçimi bir renkle dolduracağız. Bir degradeyi seçim olarak yükleyip bu seçimi de bir renkle doldurduğunuzda dolgu renginin opaklığı degrade bouynca farklılık gösterecektir. Degradenin siyah olduğu yerlerde dolgu rengi yoktur. Degradenin gri olduğu yerlerde kısmen, beyaz olduğu yerlerde de tamamen gözükür. Channels paletinden RGB kanalını tıklayın. Bir sonraki adımda degradeyi bir seçim olarak yükleyeceğiz. RGB kanalını iptal etmeden , farenin imlecini Gradient kanalına getirip tıklayın ve aşağıdan Load Channel As selection dügmesine tıklayın. Pencerede bir seçim sınırı belirecektir. Bu sınır resmin yaklaşık yarısının üzerinde gözükmesine rağmen dogrudur. Ön ve Arka Planın varsayılan renklere ayarlanmış olduğunda emin olun. Delete tuşuna basın degrade seçimini geçerli arka plan rengi ile beyazla doldurun.[Resim: imzamm.1zdkum.gif]
[Resim: imzamkedilihlkvk.gif][Resim: imzamkedili2b2knl.gif]

Ölümün karşısında Yaşamak için Tek bahanemsin.
I will always love you

11-10-2014 19:52
kullanıcının web sitesini ziyaret et kullanıcının tüm mesajlarını bul
TRTURKA
Çevrimiçi

**********

Yorum Sayısı: 25,060
Üyelik Tarihi: 26-03-2012
Yorum: #2
Photoshop | Maskeleme ve Kanallar
emeklerine sağlık HeRSeYiM faydalı paylaşım adına teşekkürlerTezavrat

Mutluluğun Resmini Çizemem Ama?
Acının Heykelini Bile Dikerim...!
11-11-2014 0:32
kullanıcının web sitesini ziyaret et kullanıcının tüm mesajlarını bul
HeRSeYiM
Çevrimiçi

**********

Yorum Sayısı: 53,551
Üyelik Tarihi: 21-07-2013
Yorum: #3
Photoshop | Maskeleme ve Kanallar
adminim begenen yüregine ben tesekkur1 ederim Gulkalp2NamahremTezavrat


[Resim: imzamm.1zdkum.gif]
[Resim: imzamkedilihlkvk.gif][Resim: imzamkedili2b2knl.gif]

Ölümün karşısında Yaşamak için Tek bahanemsin.
I will always love you

11-11-2014 13:59
kullanıcının web sitesini ziyaret et kullanıcının tüm mesajlarını bul
Yeni Yorum Gönder 


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
ilkbizde Photoshop'ta maskeleme işlemi. HeRSeYiM 1 1,243 03-03-2015 21:42
Son Yorum: BeBoS
ilkbizde Photoshop Kısayolları - Photoshop Kısayol tuşları EFSANE UyGaR 1 1,595 11-10-2014 19:19
Son Yorum: HeRSeYiM

Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi